Rotorová technika

CargoPit - Kontejnerový /nákladový bezpilotní vrtulník

CargoPit vytváří zcela novou definici autonomních přepravních prostředků jak jako jednotlivý stroj, tak jako ucelený přepravní systém umožňující novou koncepci transportní logistiky.

Cargopit má značnou konstrukční shodu systémů a celků s vrtulníkem PitPit, z něhož používá kompletní pohonný systém. Ten je integrován do pevnostní příhradové konstrukce umožňující letový provoz s kontejnerem, či bez něho.

Podvěsný kontejner z vlnitého hliníkového plechu má vnitřní objem 2,2 m3, délku 3,7 m, šířku 1,0 m a výšku 0,8 m. To umožňuje přepravu široké škály nákladů včetně např. přepravy ležící osoby – pacienta/zraněné osoby. Hmotnost kontejneru je 20 kg.

Kontejner je po zavěšení uchycen ke konstrukci ve čtyřech bodech a je součástí pevnostní struktury. Pokud je vyžadován provoz bez kontejneru, vloží se do závěsných bodů profilované trubkové výztuhy zajišťující prostorovou tuhost nákladové části draku.

Pokud není použit kontejner, je možno na popruhy podvěsit náklad do celkové hmotnosti 125 kg. Rozpon konstrukce je 1040 mm. To umožňuje podvěsit náklad na veškerých typech Europalet (1 - 6), z hlediska hmotnosti nejlépe na paletách plastových s maximální šířkou 1000 mm. Dále je možno výhodně podvěsit BigBoxy různých typů a výrobců. Výhodně lze do prostoru vymezeném nákladní částí zavěsit dlouhé předměty a tyto bezpečně zajistit proti rozkmitání. Tato univerzálnost umožňuje operativní dopravu nákladů například při stavbě výškových budov, či dopravu nákladů na heliportech výškových budov.

Závěsné body pro kontejner i pro zavěšení pomocí popruhů jsou vybaveny tenzometrickými snímači zatížení. Jejich výstupy jsou porovnávány s daty o množství natankovaného paliva, nadmořské výšce a teplotě. To umožňuje zajistit vzlet se správnou maximální hmotností nákladu a jeho správným rozmístěním z hlediska centráže.

Koncepce rotorového systému CargoPitu a pohonného systému jako celku umožňuje efektivní instalaci řídících a ovládacích systémů, které jsou výrazně jednodušší povahy oproti systémům nezbytným pro ovládání vrtulníků tradiční koncepce či multikoptér.

CargoPit může výhodně sloužit jako mateřská loď pro přepravu dronů různých typů a s ohledem na svůj výškový dostup, může být využíván jako retranslační stanice.

Z hlediska popisu funkce rotoru, provozních vlastností a koncepce pohonného systému odkazujeme na popis vrtulníku PitPit. CargoPit má mírně zvětšený průměr nosného rotoru.

Image
Image
CargoPit - Základní technické údaje  
Délka 4,47 m
Výška 2,18 m
Šířka 1,48 m
Průměr rotoru 6,25 m
Motor Čtyřtaktní, hvězdicový VM PP
Výkon motoru 44 kW / 60 HP
Prázdná hmotnost bez kontejneru 150 kg
Maximální vzletová hmotnost 320 kg
Hmotnost nákladu v kontejneru / podvěs 105 / 125 kg
Operační / maximální rychlost 85 / 115 km/h
Výdrž 2,5 h

Ing. Jan Námisňák, CSc.
jednatel společnosti

"Pro mě osobně je CargoPit fascinujícím inženýrským mistrovským dílem, které zásadně mění paradigma autonomních přepravních prostředků. Je to nejen stroj, ale kompletní přepravní systém, který otevírá nové možnosti v transportní logistice. Jeho konstrukce sdílí mnoho prvků s vrtulníkem PitPit, což umožňuje efektivní využití pokročilého pohonného systému."

NA Engineering s.r.o.

IČO: 27371174

DIČ: CZ27371174

SCHRÁNKA: d9epemg

 

Kontakt

Email: info@naengineering.cz

Telefon: +420 603 455 126

ADRESA: Na Anežce 109

250 82 Horoušany

Česká Republika

Zájemci o spolupráci, partnerství a finanční podporu projektů jsou vítáni.